Grzybica pochwy stanowi jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji ginekologicznych. Szacuje się, że 75% kobiet zapadnie na grzybicę co najmniej raz w swoim życiu, zaś u 40 – 50% kobiet będzie dochodziło do nawrotów. Najczęściej wywołują ją drożdże z rodzaju Candida. Zdecydowana większość zakażeń grzybiczych jest wywołana przez Candida albicans, zaś pozostałe przypadki wywołane są przez inne szczepy tzw. nie-albicans. Zaburzenia naturalnej flory pochwy prowadzą do nadmiernego namnażania tych grzybów i powodują rozwój infekcji.

Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju infekcji grzybiczych pochwy należą:

  • niektóre choroby np. cukrzyca, niedokrwistość, alergie
  • stosowanie niektórych leków np. antybiotyków, antykoncepcji hormonalnej
  • nieprawidłowe nawyki higieniczne np. irygacje pochwy, długotrwałe stosowanie tamponów, noszenie syntetycznej bielizny
  • aktywność seksualna
  • ciąża

Objawy grzybicy to: świąd, pieczenie oraz białe lub biało – szare, grudkowate upławy. Dodatkowo mogą wystąpić obrzęk i zaczerwienienie sromu.

Wyróżnia się dwie postaci choroby: niepowikłaną i powikłaną. Postać niepowikłana występuje sporadycznie i jest leczona przy użyciu standardowych leków. Z postacią powikłaną mamy do czynienia wtedy, gdy zapalenia mają charakter nawrotowy i pojawiają się co najmniej 3 – 4 razy w roku. Postacie powikłane stanowią ok. 10-20% zakażeń grzybiczych okolic intymnych. U kobiet cierpiących na nawracające zapalenia pochwy już po miesiącu od zakończenia terapii przeciwgrzybicznej obserwuje się ponowne wystąpienie nieprzyjemnych objawów.

Brak lub nieprawidłowe leczenie grzybicy pochwy może skutkować pogorszeniem jakości życia kobiety, a nawet być przyczyną powikłań zdrowotnych. Bardzo ważny jest zatem odpowiedni dobór terapii. Obecnie w leczeniu infekcji grzybiczych stosuje się leki dopochwowe i doustne. Najpowszechniej stosowanymi substancjami leczniczymi są: klotrymazol, mikonazol, flukonazol, itrakonazol i natamycyna. Wybór odpowiedniego leku leży zawsze po stronie lekarza.

Najbardziej optymalną metodą leczenia infekcji pochwy jest leczenie skojarzone: połączenie standardowej substancji leczniczej oraz preparatów probiotycznych. W ostatnim czasie obserwuje się coraz większe zainteresowanie stosowaniem probiotyków. Pełnią one rolę profilaktyczną oraz stanowią element uzupełniający leczenie. Zazwyczaj stosuje się doustne lub dopochwowe preparaty probiotyczne zawierające szczepy Lactobacillus jak Gynomed Vaginal czy Gynomed Protect, suplement diety. Probiotyki podawane dopochwowo (Gynomed Vaginal) działają miejscowo, efekty ich stosowania pojawiają się szybko, ale stosuje się przez krótki okres. Probiotyki doustne (Gynomed Protect, suplement diety) stanowią element terapii długofalowej. Na efekt ich działania trzeba poczekać ok. trzech tygodni, ale efekt ten utrzymuje się przez długi czas. Przyjmowanie Gynomed Protect, suplement diety stanowi istotny element profilaktyki infekcji intymnych, czyli zapobiegania zakażeniom i ich nawrotom.

Dowiedz się jakie powikłania może nieść z sobą brak lub nieprawidłowe leczenie grzybicy pochwy 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem