Między nami kobietami

Kiedy dochodzi do infekcji intymnej każda kobieta ma na celu jedną rzecz – jak najszybciej uwolnić się od odczuwanego dyskomfortu. Niestety, szybkie tempo życia, stres, brak czasu i codzienna gonitwa nie sprzyjają dbaniu o siebie – często sięgamy po proste rozwiązania, które nie są dla nas najlepsze.

Nigdy nie bagatelizuj pierwszych objawów infekcji intymnej. „Zwykłe” pieczenie i swędzenie może się przerodzić w coś poważnego.

Brak lub nieprawidłowe leczenie infekcji intymnej może nieść z sobą poważne konsekwencje.

Nie ryzykuj. Nie lecz sama infekcji intymnej. Udaj się do ginekologa.

Dowiedz się jakie są konsekwencje braku leczenia lub niewłaściwego leczenia infekcji intymnych:

Bakteryjne zapalenie pochwy (inaczej bakteryjna waginoza) uważane jest za jeden z czynników wywołujących niepłodność jajowodową, poronienia, porody przedwczesne, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, zakażenia wewnątrzmaciczne, czy też zapalenia błony śluzowej macicy i narządów miednicy mniejszej.

Może ponadto zwiększać podatność na zakażenia ludzkim wirusem nabytego niedoboru odporności (HIV), wirusem opryszczki pospolitej (HSV) oraz inne zakażenia przenoszone drogą płciową.

Niepłodność jajowodowa
Niepłodność stanowi coraz większy problem ludzi we współczesnym świecie. Szacuje się, że obecnie ok. 35% par ma problemy z poczęciem. Czynników wywołujących niepłodność jest wiele: od hormonalnych poprzez psychiczne aż do związanych z budową narządów rodnych. O niepłodności jajowodowej mówimy kiedy uniemożliwione jest prawidłowe funkcjonowanie jajowodów w momencie poczęcia. Jajowody pełnią niesłychanie ważną funkcję w procesie poczęcia, gdyż są one odpowiedzialne za transport zapłodnionej komórki jajowej do macicy. Jakakolwiek przeszkoda w świetle jajowodu może utrudnić przesuwanie się komórki jajowej i jej późniejsze zagnieżdżenie się w macicy. Wyniki badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii sugerują, że bakteryjne zapalenie pochwy może być długofalową przyczyną powstawania niepłodności jajowodowej.

Poród przedwczesny
Wyniki wielu badań wskazują jednoznacznie, że bakteryjne zapalenie pochwy jest powiązane z występowaniem porodów przedwczesnych. Aż 40% porodów przedwczesnych ma w swoim pochodzeniu podłoże infekcyjne, choć nie jest do końca jasne jaka część tych przypadków powodowana jest przez bakteryjną waginozę. Nie został również zidentyfikowany mechanizm wywołujący przedwczesną akcję porodową. Sugeruje się, że wytwarzane przez mikroflorę bakteryjnego zapalenia pochwy endotoksyny powodują wydzielanie związków zwanych cytokinami, które inicjują poród. Dlatego szczególnie istotne jest szybkie podjęcie skutecznej terapii u kobiet w ciąży cierpiących na bakteryjną waginozę.

Poronienie
W badaniu przeprowadzonym wśród kobiet poddanych zapłodnieniu pozaustrojowemu wykazano, że kobiety cierpiące z powodu bakteryjnego zapalenia pochwy w czasie zapłodnienia miały znacząco wyższe ryzyko poronienia (Morris M. i wsp. Bacterial vaginosis: a public health review. British Journal of Obsterics and Gynaecology 2001:108:439-450).

Zapalenie błon płodowych i łożyska
Mikroorganizmy wywołujące bakteryjną waginozę odpowiedzialne są również za infekcje błon płodowych oraz wywoływanie zapalenia błon płodowych i łożyska. Może to prowadzić nawet do uszkodzeń mózgu i mózgowego porażenia dziecięcego.

Zapalenie błony śluzowej macicy oraz narządów miednicy mniejszej
Bakterie zaangażowane w bakteryjną waginozę przyczyniają się również do powstawania stanów zapalnych, m.in. zapalenia narządów miednicy mniejszej oraz ostrego zapalenia błony śluzowej macicy. Według badań nawet połowa pacjentek ze zdiagnozowanym zapaleniem narządów miednicy mniejszej miało w swoich narządach rodnych bakterie odpowiedzialne za wywoływanie bakteryjnego zapalenia pochwy.

Wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy
Wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy (inaczej rak przedinwazyjny) to stan, który może być powodowany wieloma czynnikami. Istnieje wyraźny związek pomiędzy aktywnością seksualną kobiety a ryzykiem powstania stanu przedrakowego, ze względu na zwiększone ryzyko infekcji ludzkim wirusem brodawczaka. W piśmiennictwie naukowym sugeruje się istnienie związku pomiędzy bakteryjnym zakażeniem pochwy a wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy, głównie za sprawą wytwarzania przez mikroflorę patogenną szkodliwych związków: nitrozoamin.

U 20% kobiet mających grzybicę pochwy może dojść do infekcji cewki moczowej i pęcherza. Skutkuje to występowaniem trudności w oddawaniu moczu, np. odczuwaniem bólu, nagłym i bolesnym parciem na pęcherz a nawet trudnościami w utrzymaniu moczu.

Niekiedy grzybica rozprzestrzenia się na inne regiony ciała, mówi się wtedy o tzw. zakażeniu rozsianym. Istnieje również ryzyko zakażenia partnera, wtedy również u mężczyzn może występować zapalenie cewki moczowej, żołędzi i napletka.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem