Suchość pochwy, skąd się bierze?

Suchość i atrofia pochwy to jedne z tych schorzeń, które kompletnie odbierają radość życia, powodując dyskomfort. Najczęściej dolegliwość pojawia się u kobiet dojrzałych, głównie w okresie około menopauzalnym, ale dotyka też młode dziewczyny. Jak się objawia suchość pochwy i jak sobie z nią radzić?

Nadmierne wysuszenie pochwy może być przyczyną infekcji pochwy lub ich zwiastunem, dlatego bardzo ważne jest odpowiednio szybkie reagowanie. Suchości towarzyszy swędzenie i pieczenie miejsc intymnych. Kobieta zdrowa wytwarza śluz, który w naturalny sposób nawilża pochwę zapobiegając wysuszeniu. Pełni on rolę ochronną przed bakteriami oraz drobnoustrojami,  zmniejsza ryzyko otarć podczas stosunku płciowego. Wszelkie zachwiania związane ze zmianami zachodzącymi w okolicach sromu zaburzają funkcjonowanie pochwy powodując dyskomfort codziennego życia. Unikamy wtedy seksu, który zamiast przyjemnością staje się udręką.

Najczęstszą przyczyną występowania suchości pochwy są różnice w produkcji estrogenów, które pojawiają się na różnych etapach życia:

  • Przed menstruacją,
  • W okresie menopauzy,
  • Po porodzie.

Kiedy poziom estrogenów spada, ścianki pochwy stają się cieńsze, mniej elastyczne i skłonne do podrażnień. Suchość pochwy może być też wynikiem źle dobranych leków hormonalnych lub stosowaniem antybiotyków. Kiedy tylko pojawią się niepokojące oznaki należy zgłosić się do lekarza.

W suchości i atrofii pochwy zastosuj Gynomed HialuGel, pierwszy dopochwowy kwas hialuronowy z fitoestrogenami. Unikalna kompozycja składników zapewnia wielokierunkowe działanie. Kwas hialuronowy doskonale nawilża (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może zawierać  nawet  1000 cząsteczek wody) i regeneruje nabłonek pochwy. Naturalne fitoestrogeny z czerwonej koniczyny oraz z soi zawarte w preparacie stymulują produkcję endogennego kwasu hialuronowego i kolagenu. Ekstrakty roślinne z malwy i rumianku działają przeciwzapalnie. Gynomed HialuGel otrzymał pozytywną opinię Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Menuopauzy i Andropauzy (PTMA).

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem