Uciążliwe objawy infekcji intymnej

Infekcje intymne to niestety problem, z którym prędzej czy później zetknie się każda z nas – jak donoszą badania, aż 75% kobiet co najmniej raz w życiu musi się z nimi zmierzyć. I choć mogą je wywołać różne mikroorganizmy chorobotwórcze, zwykle zaczynają się bardzo podobnie – od dyskomfortu w okolicach pochwy i sromu.

Infekcji intymnej na pewno nie przeoczysz. Gdy tylko grzyby lub bakterie zaczną atakować delikatną śluzówkę dróg rodnych, pojawią się pierwsze objawy – świąd, pieczenie, zaczerwienienie – do których dochodzą upławy o różnej barwie i konsystencji oraz nieprzyjemny zapach. Zakażeniom sprzyja bardzo wiele czynników, m.in. antybiotykoterapia, zmiany hormonalne, nieodpowiednia (czasem nawet nadmierna) higiena intymna czy intensywny tryb życia. Pod ich wpływem dochodzi do naruszenia naturalnej mikroflory pochwy – spada liczba dobroczynnych pałeczek kwasu mlekowego, w związku z czym pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe. A to idealne warunki dla mikroorganizmów chorobotwórczych, które mogą się wtedy bez problemu namnażać.

Bez względu na to, czy zakażenie wywołały grzyby, czy bakterie, objawy infekcji intymnej mocno dają się nam we znaki, utrudniając codzienne funkcjonowanie i obniżając komfort życia. W tym czasie zazwyczaj z powodu upławów musimy używać wkładek higienicznych oraz szczególnie starannie dbać o higienę intymną. Zwykle jesteśmy też zmuszone do zawieszenia aktywności fizycznej, bo uciążliwe dolegliwości przeszkadzają w swobodnym wykonywaniu ćwiczeń, a intensywny wysiłek jeszcze je potęguje. Na czas infekcji bezwzględnie musimy również zrezygnować ze współżycia seksualnego, nie tylko dlatego, że jest ono wtedy mało komfortowe, a wręcz bolesne, lecz także grozi zarażeniem partnera i powikłaniami. Dla wielu kobiet zakażenie okolic intymnych jest powodem do wstydu. Przy nawracających infekcjach może prowadzić do prawdziwej frustracji, a w skrajnych przypadkach nawet do zaburzenia relacji z partnerem.

Uciążliwych objawów infekcji intymnej pozbędziesz się tylko dzięki odpowiedniemu leczeniu. Dlatego, gdy poczujesz pierwsze dolegliwości, koniecznie zgłoś się do ginekologa, bo tylko lekarz jest w stanie ustalić ich przyczynę. Pamiętaj, że eksperymentowanie i unikanie wizyty u specjalisty mogą nieść z sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Jako uzupełnienie leczenia głównego stosuj dopochwowe probiotyki ginekologiczne – Gynomed Vaginal lub Gynomed Vaginal Active – które działają miejscowo i bardzo szybko przynoszą ulgę, redukując świąd, pieczenie, upławy, suchość w pochwie. Oba preparaty zawierają Lcr Regenerans® – unikalną kompozycję probiotyku, prebiotyku i postbiotyku. Efektywnie hamują rozwój zarówno grzybów, jak i bakterii, regenerują mikroflorę pochwy oraz zmniejszają ryzyko nawrotów, a ich skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem